ДЕСЕТО ПЕСНИЧКО ДРУЖЕЊЕ – СТОП НАСИЉУ НАД ЖЕНАМА

Песничко вече под називом „Поетском речју Стоп насиљу над женама“ одржано је у четвртак, 5.12, по десети пут, у Читаоници Завичајног одељења наше библиотеке. Од самог покретања ове манифестације наша се установа придружила организаторима, Уметничком клубу „Расковник“ и „Светској школи поезије“ – Повереништву за Јабланички округ. Истовремено одржавање у неколико држава нашег региона и деценијско трајање сведочи о важности и неопходности да се и лепом речју скрене пажња и укаже на проблеме који су све израженији у савременом друштву.

            „Сматрали смо својом обавезом, славећи породицу као најважнији стуб друштва и темељ на којем оно почива, да и ми будемо један од  саорганизатора“, казао је Срба Такић, директор Библиотеке у уводној речи.

            Мирослав Мишел Болтрес, председник „Расковника“, говорећи о неопходности да и песници подигну глас против пошасти савременог доба, рекао је: „Дошли смо до овога тужног стања у коме се данас налазимо – да се насиље пренесе са улице и преточи у оквир породице, ту где увек страдају најслабији – жене и деца, стари и немоћни. За оштру је осуду и повишен глас, сваки шамар и ударац усмерен ка жени, жени која је изнедрила овај свет, оној која заслужује нашу љубав, пажњу, дивљење и поштовање“.

            Љиљана Глигоријевић, потпредседница „Расковника“, најангажованија и најупућенија у организацију обележавања 25. новембра, Светског дана борбе против насиља над женама, и песничког дружења које скреће пажњу на то, обратила се овим речима: „Ми песници смо се свих ових година насиљу супростављали својим песмама. Њима дајемо подршку појединцима и организацијама које се боре за животна права, а изнад свих за право на живот. Од 2015. године до сада своје песме ми је послало више од 110 песника, из Власотинца али и из многих других градова у Србији, и из бивших југословенских република. Прикупила сам преко 200 песама, са жељом да приредимо збирку посвећену овој теми“.

            У овом 10, јубиларном песничком дружењу учествовало је 13 завичајних песника, док је 22 њих из других градова послало своје радове, те је прочитано четрдесетак песама.