Свети Сава у Власотинцу

Када је Свети Сава дошао на Власину, Власинци га угосте лепим сиром. Он их зато благослови: да довека имају добра сира... Кад је Свети Сава ишао по овим крајевима и учио народ, сврне и у Власотинце. Он је носио уза се петла, који му је певао те казивао које је кад време. У Власотинцима му неко украде тог петла. Светац се наљути и прокуне,  да у том месту петлови певају и дању и ноћу. Кажу да одиста петлови много певају и данас у Власотинцима.

Свети Сава принц и просветитељ, Светигора, Компанија Новости, Цетиње, Београд, 2007, према : Владимир Ћоровић, Свети Сава у народном предању, 1990, 120.

ШТА ДА ЧИТАМ