Народни устанак

"Народни устанак Власотинчана и власотиначких села био је од посебног значаја у историји Другог српско-турског рата у децембру 1877. године. На вест о бекству Турака из Лесковца, а на основу предходних договора, власотиначки устаници су поставили јаке наоружане снаге на путу према Грделици, где се налазила турска војска на путу за Ниш. Власотиначки устаници су успели да разоружају 170 Турака и дочекали су Колета Рашића који је из ослобођеног Лесковца дошао са добровољцима. Власотинчани су више дана водили борбе са Турцима, али до најжешћег сукоба дошло је на Косовици изнад Грделице. Иако малобројни, прихватили су борбу са скоро 4000 Турака, али су били приморани да се повуку на Врапчији Рид, где су сачекали српску војску, чији је први батаљон са батеријом топова ушао 22. децембра у Власотинце..."

Борислава Лилић, Из прошлости југоисточне Србије у време српско-турскух ратова (1876-1878), НБ "Вук Караџић" Бела Паланка и Институт за политичке студије Београд, 2007, 35.