ДЕЧЈИ ФОЛКЛОР ЗАПЛАЊА И ОКОЛИНЕ

Светски дан поезије, 21. март, ове године смо обележили на мало другачији начин. У госте смо позвали Драгољуба Златковића, етнолога и фолклористу из Пирота, којем је недавно изашла књига „Дечји фоклор Заплања и околине“. Пошто је он један део песама забележио у нашем крају (Дејан, Свође) желели смо да сазнамо нешто о његовом раду, али још више о етно записима и богатству говорног фолклора нашег краја.

Уредник ове књиге др Дејан Крстић, виши научни саветник, кустос Музеја у Зајечару, етнолог и антрополог, председник Огранка Вукове задужбине, која је један од издавача ове књиге, био је уводничар вечери.

„Златковиће допринос српској етнологији, казао је он између осталог, није само у огромном броју систематски сакупљених записа са ширег географског подручја, већ у класификацији, записима коментара казивача и, посебно, у оригиналним објашњењима функција и значаја ових фолклорних форми за васпитавање деце.“

Драгољуб Златковић је један од најпознатијих српских фолклориста, етнографа и дијалектолога. Објавио је 22 књиге и стотину радова у зборицима и часописима, а за „Речник пиротског говора“ добио је „Вукову награду“. Ове вечери он је говорио о свом теренском раду и о значају дечјег фолклора за формирање и васпитавање деце у традиционалном друштву, подсећајући на прилике и животне доби деце када се које говоре.

Присутни у публици су са пажњом слушали његово излагање, али се и непосредно укључивали, допуњавајући стихове, изреке и пословице. Њихово интересовање и спонтани разговор који се развио на тему неопходности очувања наше традиционалне културе, изродио је позив Драгољубу Златковићу да нађе времена и обиђе наш крај, да забележи оно што још увек може да се чује и сачува од заборава.