1000 КЊИГА, 1000 ПЕСАМА

Два, за нашу библиотеку важна, догађаја, срећним сплетом околности, десила су се у исто време. Дан матерњег језика и посета Радио Београда 1, односно њихове Програмске акције Књига солидарности, у четвртак, 20. фебруара – дали су нам идеју да их обележимо и учинимо још свечанијим песничким дружењем и натпевавањем. Да све не буде баш како смо хтели потрудило се (не)време, односно велика хладноћа која је спречила добар део позваних да не дођу (што због прехладе, што због проблема са превозом).

Осим Михајла Шћепановића, уредника у Радио Београду 1, у госте нам је дошао и Срђан Сиђа Живковић, познати мултимедијални уметник, пре свега песник и музичар. Из Лесковца су нам дошле песникиње, чланице Уметничког удружења Лемус, Снежана Јанковић и Ивана Марјановић, док су боје завичајног песништва представљали Јелена Сарић Цветковић, Јасмина Митровић, Никола Момчиловић и Срба Такић.

Вече је, као што је и ред, почело речима захвалности на поклоњеним књигама, које је у име Библиотеке исказао директор Срба Такић, најављујући да ће се део тог поклона бити предат Основној школи „Свети Сава“ у селу Гложану.

„Ову ћемо заједничку причу пријатељства и доброчинства, наставити сутра са основцима, исказујући још једном захвалност људима великог срца,  Радио Београду и Књизи солидарости“, казао је он.

Михајло Шћепановић је подсетио да ово није њихова једина посета нашој библиотеци, већ да су они међу првима прискочили у помоћ за обнову књижног фонда, после пожара који је нашој библиотеци нанео велику штету, од које дуго нисмо могли да се опоравимо.

„Ово вече и друговање желим да посветим свом пријатељу и колеги из Радио Приштине, недавно преминулом Славиши Миловановићу, који је последње године свога живота са породицом провео у Власотинцу“, рекао је Михајло. Он је потом говорио неколико својих песама, као подсећање на ово пријатељевање и дане службовања на Косову и Метохији.

Управо тај дух заједништва и солидарности пратио је све песнике током вечери, јер су се сви трудили да, говорећи своје песме, понајвише оне на дијалекту, истакну неопходност очувања посебности и различитости које богате наш књижевни језик. Надахнут је био и гост из Београда Срђан Сиђа Живковић, који је после сваког круга читања песама имао своје наступе са гитаром. Вече се завршило поруком да су нам слична дружења, у славу књига и песама, у име поштовања језика и говорења, све потребнија у ово време пуно неразумевања и нетолеранције.